• 15 January 2020, Wednesday 8:03
GülçinErşen

Gülçin Erşen

Din bu mudur?

Din bir inanç sistemidir. Dolayısıyla, "Ben müslümanım" diyen herkesin zihnindeki Tanrı imgesi, ibadet, günah ve sevaptan ne anladığı değişir. Kimin daha iyi müslüman (=İNSAN) olduğunu Allah bilir.

Ben inançlı; hatta oruç tutup, namaz kılan biriyim. Ama zorunlu din dersine karşı olduğum ve din derslerinde müfredatta bile yer almayan ve İslamiyetle ilgisi bulunmayan gerici zırvaların anlatıldığını / anlatılabileceğini bildiğim için, oğlumun nüfus cüzdanından din hanesini sildirdim. (18 yaşında özgür iradesiyle istediğini yazdırır.)

Oğlum, ilkokuldan sonra 2 yıl özel okula gitti. Bu sene yine devlet okulunda ve genelde okuldan, öğretmenlerden hoşnutuz. Ancak, 7. Sınıfa devam etmekte olan oğlum, din öğretmeninden ve derste anlattıklarından epeydir yakınıyor. Ben de bu bilgileri hiç değilse sınavlarda başarılı olmak için aklının bir köşesinde tutmasının gerekliliğinden söz ediyorum. Çünkü şimdiki iktidar bilimi değil, bunu önemsiyor. Ama, bugün oğlum ağlamaklı bir sesle; "Solakları şeytan yerine koyuyorlar. Ne bu ya! Bıktım artık din hocalarının aynı şeyleri söylemesinden... Yok sol elle yemek yenmezmiş, her şeye sağ elle başlamak şartmış, sol ayakla ancak tuvalete girilirmiş, sol elle taharetlenilirmiş..." Anlaşılan oğlum yine din öğretmenine; "Ya Hz. Muhammed de solak olsaydı?" Diye sormuş ki; din öğretmeni, hepimizin peygamberin istediği gibi yaşayıp, onun gibi olmamız gerektiğini söylemiş. Bu sözün üzerine Kuran'ın Türkçe açıklamasını 4 kez okumuş aydın bir müslüman olarak sayfalarca yazabilirim... Ama, bu durumda şunu belirtmekle yetiniyorum: Ya din hocasına gerekli uyarının yapılmasını ilgili kişi ve makamlardan istiyorum ya da ikinci dönem oğlumun din dersine girmesini istemiyorum. (Bunun için de gerekli her şeyi yasal zeminde yapmaktan geri durmam.)

Zaten laikliğe aykırı bu tür uygulamalardan vazgeçilmeli. Yoksa ben de dinden çıkacağım. Benim anladığım müslümanlık bu değil çünkü.

***

Bu arada; din ve dindarlık arkasına gizlenerek; hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet alışverişi, hak yiyicilik, saldırı, cinayet, iftira, yalan, dedikodu, zinâ, gösteriş, kibir, savurganlık ve cimrilik gibi her türlü günahı işleyenler, sapıklık ve ahlâksızlığın daniskasını yapanlar, hangi ellerini daha çok kullanıyorlar acaba? Yoksa, tüm bunları da belli bir elle yapınca günah sayılmıyor mu?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Site en altı
yukarı çık